Anasayfa Bilimsel Yayınlar
 
Erkekte Meme Büyümesi (Jinekomasti)


Erkeklerde meme büyümesinin sebepleri nelerdir?

En sık sebep ergenlik dönemindeki hormonsal değişimlerdir. Bu tamamen doğal bir süreçtir. 14–16 yaşlarında meme dokusunun hormonlara hassasiyetinden ötürü büyüme olabilir, bir taraf diğerinden daha fazla büyümüş olabilir. Genelde 1–2 sene içinde meme dokusu tekrar normale döner. Eğer dönmemişse tedavisi düşünülmelidir. Meme büyümesi görülen ikinci bir grup da belli bir yaşın üzerindeki erkeklerdir. Bu da yaşla birlikte görülen doğal hormonsal değişikliklerden kaynaklanabilir. Ancak vücutta hormonsal değişikliklere neden olabilecek diğer sebepler de araştırılmalıdır (ör: hormon kullanan sporcular, karaciğer hastalıkları, kullanılan bazı ilaçlar, bazı tümörler vs.). 

Kimler ameliyat adayıdır?
Eğer meme büyümesinin bir sebebi varsa öncelikle bu sebebin tedavi edilmesi gereklidir. Ancak hastaların büyük bir çoğunluğunda böyle bir sebep bulunamaz. Bu durumda görüntüsünden rahatsız olan herkes ameliyat için adaydır. Özellikle gençlerde meme büyüklüğü psikolojik sorunlara yol açmakta ve bu hastalar ameliyattan büyük fayda görmektedirler. 

Ameliyat nasıl yapılır?
Cerrahın ve hastanın tercihine göre genel veya lokal anesteziyle yapılabilir. Meme dokusunun büyüklüğüne göre seçilebilecek birkaç yöntem vardır. Eğer sadece meme ucu etrafındaki küçük bir alanda meme büyümesi varsa, memenin renkli kısmı etrafından 3-4 cm.lik bir kesiyle bu dokuları çıkartmak mümkündür.  Daha geniş bir alana yayılan meme dokusunu çıkartmada biraz önce bahsedilen kesiye ilave olarak liposuction yöntemi de kullanılabilir. Hastaların büyük çoğunluğunu bu şekilde tedavi etmek mümkündür. Eğer cilt bolluğu da oluşturan oldukça büyük bir meme dokusu varsa, o zaman meme küçültme ameliyatındaki cerrahi yöntemlere başvurmak gerekir. 

Ameliyat sonrası dönem.
Genel anesteziyle ameliyat olan hastaların genel durumlarına göre bir gece yatırılmaları gerekebilir. Aksi halde aynı akşam eve çıkmakta bir sakınca yoktur. Yapılan işlemin genişliğine göre ameliyat alanında drenleriniz olabilir. Genelde 2-3 gün sonunda küçük bir müdahaleyle drenler alınır. Özellikle liposuction yapılan hastalarda ameliyat sonrasında 6–8 hafta korse kullanmaları meme dokusuna yani şeklini verme açısından faydalıdır. Dikişler genelde 7–10. günlerde alınır, işlem ağrılı değildir. 5. gün işe dönülebilir, 3–4. haftadan sonra fizik aktiviteler arttırılabilir, spor yapılabilir.  

Ameliyat sonrası karşılaşabileceğim istenmeyen durumlar nelerdir?
Ameliyat alanında kan birikmesi olabilir, eğer bu birikim dokuların sağlıklı iyileşmesini bozacak kadarsa boşaltılması gerekebilir. Enfeksiyon nadir olmakla birlikte her ameliyatta olduğu gibi ihtimal dahilindedir. Çıkarılan meme dokusu alanında çöküklük görülebilir, ancak liposuction yönteminin ilavesiyle artık bu durum son derece nadirdir. Bununla beraber, özellikle liposuction yapılan hastalarda göğüs duvarında geçici bir uyuşukluk görülebilmektedir.

 
 

Tasarım - Forum