Anasayfa Bilimsel Yayınlar
 
Dolgu Maddeleri

Dudaklarımı dolgunlaştırmak için silikon enjeksiyonu yaptırmak istiyorum, ne düşünüyorsunuz?
Sakın yaptırmayın. Silikon katı halde vücutla oldukça dost bir madde olmasına karşın enjekte edilebilir formu olan sıvı ve jel hallerinde hem enjekte edildiği bölgede, hem de yaygın olarak tüm vücutta ciddi reaksiyonlar yapabilir. Zaten hiçbir plastik cerrah size silikon enjeksiyonu önermeyecektir.

Peki, ne yapmalıyım?
Çeşitli bölgelere dolgunluk vermek, kırışıklıkları düzeltmek ya da bazı yara izlerini gizlemek için kullanılan birçok madde vardır. Bunların bir kısmı vücuda yabancı sentetik maddelerdir. Bir kısmı hayvansal kaynaklı organik maddelerdir (örneğin sığırdan elde edilen bir tür kolajen),  bir kısmı sentetik olarak yapılan ancak tamamen insanın organik yapısına uygun dolgu maddeleridir (hiyalüronik asit ve türevleri). Bir de tamamen size özgü, kendi dokularınızdan elde edilen dolgu maddeleri vardır (yağ ve bazı cilt katmanları gibi). 

Siz hangisini önerirsiniz?
Tüm bu maddelerin kendilerine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Ancak en doğal olanı, imkân varsa kendi dokularınızın kullanılmasıdır (örneğin aynı zamanda başka bir estetik ameliyat oluyorsanız bu ameliyattan elde edilebilecek yağ veya cilt katmanları olabilir). Bu imkân yoksa en yaygın yöntem vücut dışında üretilmesine rağmen tamamen insanın organik yapısına uygun dolgu maddelerinin kullanılmasıdır (hiyalüronik asit ve türevleri).  

Dolgu maddeleriyle elde edeceğim etki kalıcı mıdır?
Kendi vücudunuzdan elde edilen maddeler enjekte edildikleri yerde oldukça kalıcı etkilere sahiptir, ancak bazı durumlarda ikinci bir rötuş gerekebilir. Sentetik ancak tamamen vücutla uyumlu maddeler giderek daha uzun süre kalıcı etki yaratacak şekilde yenilenmektedirler. Bu maddelerin bugün için etki süreleri 6 aydan 1–1,5 yıla kadar değişmektedir. Organik olmayan sentetik maddeler ise kalıcı etkilere sahiptir. 

Bu maddelerin yan etkileri var mı?
Dolgu maddeleriyle ilgili en önemli yan etki sığırdan elde edilen kolajende görülen alerjik reaksiyonlardı. Zaten bu etki yüzünden bu maddenin kullanımı giderek azalmıştır. Sığır kolajeninin yerini alan hyalüronik asit ve türevleri ise oldukça güvenle uygulanmaktadır.  

Hangi bölgelere uygulanabilir?
En sık olarak dudakları belirginleştirmek için; kaşlar arası ve alındaki kırışıklıkları gidermek için; yaşla belirginleşen yanakla üst dudak arasında ve ağız kenarlarındaki çukurları doldurmak için kullanılır. Ancak doktorunuzun önereceği herhangi bir bölge için ve bazı durumlarda yara izlerini kamufle etmek için de kullanılabilirler. Unutulmaması gereken şey her kırışıklıktan dolgu maddeleri ile kurtulamazsınız. Size uygun olan yöntemin botoks mu, dolgu maddeleri mi, peeling mi, ameliyat mı yoksa çeşitli yöntemlerin bir arada uygulanması mı olduğuna en iyi doktorunuz karar verecektir. 

İşlem sırasında ağrı hissedecek miyim?
Tüm bu dolgu maddeleri lokal anestezi ile uygulanabilir. İlgili bölge uyuşana kadar birkaç küçük iğne batması hissedersiniz, eğer uygunsa, işlemden bir müddet önce cilde uyuşturucu bir krem sürülerek de ağrı hissetmemeniz sağlanabilir. İşlem sonrası uyuşturucunun etkisi geçince genellikle ağrı kesici ihtiyacı da olmaz. 

Dolgu sırasında istenmeyen etkiler nelerdir?
Oldukça azdır. İğnelerin battığı yerde birkaç gün süreyle kızarıklık veya küçük morarmalar olabilir. Yine birkaç gün süren, uygulama alanındaki bölgelerde normalden fazla bir şişlik gözlenebilir. Uygun teknik uygulandığında doldurulan bölgelerde asimetri görülmemelidir.

 
 
 

Tasarım - Forum